Ono što je najavila, Marija Tolj je i napravila. Naša atletičarka bacila je osobni rekord i osvojila zlatnu medalju u bacanju diska na Europskom mlađeseniorskom prvenstvu u švedskom Gävleu!
Marija je sa 62.76 metra iz treće serije za više od pet metara nadmašila do petka vodeću na europskim U23 ljestvicama, Moldavku Alexandru Emilianov (57.30), dok je trećeplasirana Njemica Annina Brandenburg zaostala više od šest metara (56.52). Naša diskašica je sada, naravno, i vodeća diskašica Europe na ljestvici mlađih seniorki, a Mariji je, podsjećamo, tek 19 godina.
Iako je finale započela jako loše (49.05, pa prijestup!), Marija je u trećoj seriji bacila rekordan hitac, a još dva puta je bacila disk dalje od svojeg dosadašnjeg rekorda (61.66, 61.17).
„Ova daljina i zlatna medalja bile su ono što sam planirala. Bacila sam blizu ove daljine nedavno na treningu. Bilo je ovo teško natjecanje, moja prva dva hica nisu bila dobra, ali je zato treći bio odličan. Sada mi je cilj baciti dobro i na Svjetskom prvenstvu u Dohi“, rekla je Marija nakon pobjede u finalu.

Sve čestitke Mariji i njezinom treneru Rolandu Vargi na rekordu i europskom zlatu, uz opasku da ova njezina uvjerljiva pobjeda u Gävleu neodoljivo podsjeća na Europsko juniorsko prvenstvo u Novom Sadu 2009. godine, na kojem je Sandra Perković drugoplasiranu Njemicu Juliju Fischer nadmašila za više od sedam metara.
Rezultati finala diskašica na Europskom U23 prvenstvu>>>