TERCET PLAVIH NADA

Možda je malo reći da su Dinamove plave nade, možda po godinama, po kategoriji, ali kada netko ima preko 1100 bodova, a toliko je još pred njima. Zapravo po rezultatima su već duboku zagazili u seniore. Ako su to nade, kakva je tek budućnost  ? Vjerujemo blistava !

Atletska priča o mlađoj juniorki, juniorki i junioru našeg kluba, našem plavom Mercedesu na AMG trenerski pogon Ante, Mladen, Goran, našim finalistima netom završenog EP za juniore i juniorke u Jerusalemu. Ostvarili su najbolje i među najboljim plasmanima naše reprezentacije.  Krenut ćemo od najmlađih , od troje sjajnih visoko talentiranh članova našeg kluba.

Vita Barbić, 2007. godište,  prva godina mlađa juniorka, 4. mjesto u juniorskoj konkurenciji u bacanju koplja 600gr, na EP.  Pobjednica EYOFA za mlađe juniorke  hrvatskim rekordom u bacanju koplja 500gr, 60,48, To je 4. rezultat svih vremena u Europi, 8 u svijetu.  Nakon kadetskog rekorda prošle godine 51,62m  strašan napredak i potvrda kvalitete, ove bacačice koja će sutra proslaviti svoj 16. rođendan. Na tablicama svih vremena HAS-a  za koplje 600gr. drži 4. mjesto sa 56,04m. Ispred nje su samo Olimpijska pobjednica Sara Kolak 68,43m, još uvijek rekorderka Europe do 23 godine,   juniorska rekorderka i doprvakinja Europe Veronika Šokota 58,30m, nekadašnja rekorderka Hrvatske Ivana Vuković 56,50m. I sve to sa nepunih 16 godina !

Predvođena trenerom inovatorom, nekadašnjim odličnim kopljašem Antom Pavkovićem, koji trenira i Martina Markovića, došla je spremna na natjecanje unatoč problemu s laktom. Sjajnu formu najavila je već u Mariboru sa pobjedom preko 60m (500gr), nastavila u Jerusalemu. Trener je možda dobio i koju sjedu više, ali onako ući u finale kao 12 u kvalifikacijama, može samo psihički , taktički i fizički spremna osoba. U finalu prvi hitac na 39m, drugi već među prvih 8, na kraju preko 50m za sjajno 4. mjesto, nadomak medalje. Ali za Vitu i njezinu ekipu je to ravno medalji, jer oni to mogu i žele. Eventualne suze mogu biti samo radosnice , jer je dokazala sebi i drugima da je spremna za velika iskušenja na velikim natjecanjima , a to je u ovoj dobi najvažnije. Uz podršku roditelja koji su aktivno uključeni u njen razvoj , i sestre Klare odlične visašice i prvakinje, u dobrom sportskom okruženju i odličnim vodstvom uspijeh ne može izostati. Sigurni smo da trener Ante već ima nove ideje, programe i planove, jer znate kako se kaže, lako je sa 50m na 60m, a kako poslije, tu je sve veća logistika i zahtijevi za više ciljeve. Makar i 50m treba baciti.

Redovita na treninzima, uvijek raspoložena, za klub baca i kuglu i disk, no njena je najjača disciplina koplje. Pred njom je još jedna 500 gramska sezona, pa dvije juniorske sezone sa seniorskom  težinom  600gr.  Sjećamo se kada je kao mlađa kadetkinja bacala vortex , njena sprava je prozvodila najduži zvuk, nešto poput znaka  za opću opasnost. Pravilno vođena kod trenera za mlađe uzraste , pravovremeno je došla u ruke specijalista, i rezultati su već tu.

Lucija Grd 2004 godište, istek juniorske kategorije, 8. mjesto na 100m prepone u finalu na EP.  Kako je samo trčala kvalifikacije i polufinale, vodila je gotovo do 8 prepone, pa tehnička greška, zapela je  ali uspijela je proći do finala. U finalu slično, također odličan start , na kraju 8. Velika fajterica , ne priznaje ni startnu listu ni rezultate vjeruje samo u svoju brzinu i tehniku prelaska prepone koju je dovela do savršenstva. Sprint se ne trči na kalkulaciju , nego max. do kraja, zato se i dešavaju pogreške, ali drugačije i ne ide. Inače njena savršena utrka je 13,29 , vrijedna 1111 bodova.  Peta je među 10 svih vremena u Hrvatskoj, gdje su mjesto još našle  dinamovke Arna Erega 13,44,  Margita Papić  13,47  i Marina Banović 13,79 . Klupska rekorderka u ovoj disciplini, i kao mlađa kadetkinja i kadetkinja, pa mlađa juniorka rušila je i postavljala  nove državne rekorde na preponama. Gotovo sa svakog natjecanja od početka karijere vraćala se za zlatnom medaljom.  Jedna zlatna je i sa krosa na 800m, za mlađe kadetkinje. Prije toga je bila druga na 600m , jer se malo zaletila, ljuta što nije bila prva.  Ali idući je kros je držala pa  finiširala do zlatnog postolja. Uz veliku sposobnost brzine, skočnosti  i agilnosti, ima i dovoljno kapaciteta za ovakva zahtjevna natjecanja.

Trener tata Goran, nije mu lako, ima njih još koji treniraju kćeri ili sinove, treba to sve posložiti. Uz veliku podršku mame, sestre Ane također atletičarke, bake i djeda i ostale rodbine ide to. Tata također svestran atletičar, sprinter, i neustrašivi motkaš, vodi brigu o skakačkoj i preponaškoj grupi. Na primjeru svoje kćeri dobio je potvrdu svog ispravnog rada s puno odricanja. Rezultati su to za svaki respekt, pogotovo nakon oporavka od ozljede. Ove sezone  juniorski rekord Hrvatske 60m prepone u dvorani 8,11 (1136 bodova ). Sedmi je to rezultat svih vremena u Europi za juniorke. Juniorski  europski dvoranski rekord je 8,00 Klaudie Siciarz  iz Poljske 2017. godine .  Sedma je i  ove sezone koja još nije gotova na juniorskim europskim tablicama na 100m prepone.

Spremna za najveće domete, pred njom je sjajna perspektiva. Posloženih prioriteta , škola i trening, od nedavno i vozačkih sposobnosti, potpuno slobodno i hrabro ulazi u svijet seniorske atletike. Svijet u kojem su rezultati jedino mjerilo. Ne sumnajmo da će se fajterica Lucija potući za što bolji status u tom svijetu prepunom atletskih izazova.

Nino Jambrešić 2004. godište , zadnja juniorska sezona, 5. mjesto u finalu 1500m na EP. El Nino u prijevodu “naš dječak”, tu s Ravnica, najatletskijeg kvarta u Zagrebu. Makar će morati još žganaca pojesti da sruši rekorde Ravnica. ( Kršek   10000m 28,29, 5000m 13,44,   Pešić 3000m 8,02 , 1500m 3,42 ,   Bloudek  1000m, 2,22 800m 1.46 ,  Bjeljac  2,23 maraton !). Samo 500m od stadiona i Maksimirske šume  treba mu da dođe na trening , kroz kvart gdje su prebivali i prebivaju nekadašni i sadašnji dinamovci uz spomenute ( Sedić, Roso, Vranješ,  Goreta,  Franjković, sestre Banović,   Bilman, Bodoen,  Ramić, Supina Pomper, itd )

Na EP u Izrael je došao sa 18. rezultatom. U dvije kvalifikacijske skupine po 12 trkača, prvih 6 ulazi direktno u finale. Start u 20 h prve skupine, “sporačina” od početka, i jurnjava zadnjih 500m, na kraju šesti. Taman za veliko finale. U finalu sličan scenarij, ali u 8,30 po našem vremenu ujutro. Zadnji put se digao tako rano kada je išao na predsat u AGM.  Sva velika finala se trče isto, rijetko brzo na rezultat. Dakle prvih 800m jutarnji futing za 2,24, pa 700m do kraja brzo. “Naš dječak” je sad zloglasni uragan El Nino , kreće za vodećima , toliko brzo da je zadnjih 800m istrčao za 1:52 , novi osobni na “letećih 800m”. Sekunda do medalje, naš nabolji plasman u muškoj konkurenciji na ovom natjecanju. Zahvaljući prije svega  svojim brzinsko izdržljivim sposobnostima i  izvrsno pogođenoj formi, trade marku njegovog trenera Mladena Kršeka. Pobjedio je trkače sa puno boljim rezultatima od njega, ali ovo je bilo finale gdje je Nino dokazao gdje mu je mjesto, Među 5 juniora u Europi. Nino je godinama najbolji junior u Hrvatskoj od 800m do 10km. Drži državne rekorde u dvorani za juniore na 1500m 3:49,40,  10km na cesti za juniore 31,07, za mlađe juniore na 5000m vani za 14:52,06. Tipičan Dinamov trkački proizvod. Od 1. do 4. razrede kod trenerice u OŠ Antun Gustav Matoš. preko voditelja centralne škole na stadionu , pa trenera za razvoj do mlađih juniora , do trenera specijalista za srednje i duge pruge. Pomalo zbunjujuće zvuči podatak da kao mlađi kadet i kadet  nije osvojio niti jednu značajniju medalju, rezultati su mu bili obećavajući za pomalo sitnog ali  dinamitnog dječaka iz susjedstva. Ono što iskusni treneri primjete, je  urođena brzina, stopalo, tehnika trčanja. Izdržljivost je dugotrajan proces u stvaranju rezultata , kao i brzinska izdržljivost gdje greške mogu biti kobne po razvoj. Trener Mladen je jedan od prvih koji je počeo prakticirati visinske pripreme preko ljeta, od Rogle, Jahorine, Sestrierre, St. Moritz, Livigno.  I da Iten ” Home of Champions” u Keniji to je preko zime.  Samo jedna od karika u trkačkom lancu, koji se vrti iz godine u godinu.

Norma za EP je bila jaka 3,48 na 1500m, Nino je to spustio na 3:45,93. Na 800m i dvorani ima 1:50,84. Inače norme su bile jače nego za prošlogodišnje SP za juniore. Spremao se ciljano za kraljevsku disciplinu 1500m. Makar imao bi dobre šanse i na 3000m i 5000m, pogotovo ako su spore utrke sa brzim finišom.  Fizički spreman, taktički potkovan ( preko telefona ), i psihički rasterećen ušao je u svoje veliko finale, hrabro i to na medalju, bez obzira što u podsvijesti zna da trči protiv nominalno boljih trkača po rezultatu. Ali na jedinom mjestu gdje to može pokazati i sebi i trenerima , na  atletskoj stazi znamenitog Jerusalema, pokazao je da je bolji i kako se trči kada si u formi.  I da se može . Njegova prva izjava za medije je bila , “malo mi je žao , što nisam krenuo za  Čehom” inače Češki  trkač je bio 3. ZadnjIh 800m za 1,50 !

Pred Ninom su sad 3 mlađeseniorske godine. Norme su sve jače i jače, Recimo za EP do 23 je sad 3,42, nekada je bilo 3,47. Svjestan je to i Nino i stručni stožer. Sada je potrebno kontinuitet dići na još višu razinu. To su novi kilometri bazičnog perioda, pa specifičnih treninga u natjecateljskom periodu. Dinamovi treneri znaju kako  se stvara rezultat. Jedna od omiljenih uzrečica nekadašnjeg dinamovog  sjajnog kros trkača ,  također poznatog po finišu je bila . ” Sve imaš ali pameti nemaš”.  No svo troje su čvrsti u glavi, ustrajni da uspiju. Jer to žele i mogu. I hoće !

Dinamovi atletičari imaju odlične uvjete, iz godinu u godinu sve bolje. Ostaje im mukotrpan trening i velika natjecanja, gdje svi doživljavamo velike emocije zbog sjajnih uspjeha i rezultata, Zato Vita, Lucija i Nino su samo jedni u nizu. Svima želimo uspjehe i svi su rado viđeni na našem putovanju  kroz generacije i godine, na našem plavom dinamovom brzom vlaku. Vlaku gdje se već voze juniorske zlatne , srebrne i brončane medalja sa EP  ( Perković, Premeru, Srša,  Kišanić, Marković ,Gregurić), koje su kasnije  neke od njih pretvorene u seniorske medalje. Jedna odlična i sjajna generacija dinamovih nada  i ostalih u toj generaciji  je pred nama u svim disciplinama.

Samo naprijed i sretno !